Cahil

Cahil kimdir, kime derler. Her yerde bulunan bir çeşit midir, yoksa şu dağlardaki çobanlara mı derler yalnızca? Cahilin ne olduğunu tasvir ve tasavvur etmek de sanırım bize düşen görevlerden biridir. Ancak denebilir ki şu pek yüksek katlı şehirlerde de bulunabilen şeylerdir.

Işıklı şehirlerin bol ziyalı ışıltılarında bulunabilen bir şey midir bu cahil? Bir hamal kılığında mı boy gösterir illa, yoksa ilikleri yeni çözülmüş tok bir midede de bulunabilir mi? Yoksa hep mi o midelerdedir bu keramet sahipliği, illa da hep orada mı olması gerekir bu yazarlık adabı gereği. Bilemedim, ancak eminim ki yıllarca uğraşsak da tam bir tanımını yapmak için kaldıraç gibi keskin araçlara güvenmemizin nispetince bizi şaşırmaya bırakacak cinsten bir şeydir.

Tabii ki işi yokuşa sürmeye niyetim yok. Sakın ha böyle yapmaya çalıştığım sanılmasın. Ancak bacaları tüten yüksek fabrikalarda, onların soğuk kısmetsiz camlarında, evlerinden dağılan ve geri evlerine dönen kalabalıklar arasında suskun bir hikmeti kazıp bulmak. Bu mudur koskoca yaşamın nispetince elimize geçenler bir tek. Başka bir şey yok mudur?

Bir avuç altın bulurum umuduyla silkelenen onca eserler, ücra kasaba köşelerinden çıkartılırlar ve bulup buluşturulanlar bir şekilde eritilip altın niyetince satılır. Köylü zengin olur, kasabaya göç eder. Orada da bulamaz aradığını, oğlu hayırsız çıkar. Hayrı varsa da o göremez herhalde, görse de ayıklayamaz. Ayıkamaz. Nedir bu cehalet, yoksa gökyüzünün altında bir tek insanlara mahsus bir kaç şeyden biri midir.

Sanırsam ki o bir başka gecenin sorusudur. Bakın, bu gece de akşam oldu. Göğsümüzü kabarta kabarta evlerimizde ufak kutulardaki hayallerimize dönebiliriz artık. Hatta onlara bile ihtiyaç kalmadı ki, şu ufak zamazingoların minik ekranları bile bize bir avuç altının içinde gömülü gizi umdurmadan edemiyor artık. Hayalsiz hûlyasız insan olmaz pek tabii, ancak hayalin de hakiki mahsullüsü tabiidir. Değil mi ama? Cehalet de öyle işte, hayat katılmadıkça içine pek bir ham oluyor, kesifliğinden yenmiyor.

İyi akşamlar herkese. Umarım ki geceleri iyi edesiniz.

03.01.2014

Advertisements