Leyla Gencer’e ölümlü bir Veda

 

Görsel

“Ayşe Leyla Gencer, (d. 10 Ekim 1928; Polonezköy, ö. 10 Mayıs 2008[1]Milano)

Türk opera sanatçısı. 20. yüzyılın en önemli sopranolarından birisi olarak görülür.

Batı ülkelerinde “La Diva Turca”, “La Gencer”, “La Regina” olarak ün yapan; MilanoRomaNapoliVenedikViyanaParisSan FranciscoKöln,Buenos AiresLondraRio de JanerioBilbaoChicago’da sanatını dinleten; Lucia’nın, Norma’nın, Lady Macbeth’in, Queen Elizabeth’in, Filoria Tosca’nın, Lucrezia’nın, Madam Butterfly’ın, Alceste’nin, Aida’nın, Violetta’nın, Leonora’nın “Leyla la Turca”sı soprano Leyla Gencer, hem seçkin opera sahnelerinde hem resitallerinde hayranlık uyandırmış sanatçılardandır. Opera repertuarı 23 bestecinin 72 yapıtını kapsamıştır. Gencer, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısıdır.“*

Leyla Gencer benim çok bildiğim dinlemiş olduğum bir opera sanatçısı değildi, bir seferinde çocukken o zamanki annem beni oyunlarından birine üst yazılı olarak götürmüştü. Oyun Alman dışavurumcu operetlerden birinin muazzam bir küçük bütçeli bir canlandırılmasıydı ve AKM’de oynanıyordu.

Böylece ben bir ufaklık ve Annem bir anne olarak AKM’nin kapıları ardında Leyla Gencer ile tanışmış olduk. Yumurtalarımız sıcak ve günlerimiz güzeldi, henüz çocuktum ve dünya da fena değildi hani.

Böylelikle Leyla Gencer 85. yıl dönümüne ölümsüz eserleriyle ulaşmış bulunuyor, yaradana gurban. Çok yaşasın yaratan!

İmza: o. yiğit özdemir

*Vikipedi’den genel malumat mâasında.

Advertisements