Bizim Marksistler ve Marko Paşa hevesi

1. Gün
12.00 – 13.00 İkili ilişkilerde tahakküm ve cinsiyetçilik
13.00 – 14.15 Emperyalizm: Efsaneler ve gerçekler
Şu bizim Marksistlerin yaptığı sempozyum’da arka arkaya koydukları programlara bakın hele! İkili ilişkilerde tahakküm ve cinsel ayrımcılık, ardından da Emperyalizm, onun yalanları ve onunla ilgili yüceltimler. Sanırsak ki bu arkadaşlar bi kırk fırın ekmek daha yese de adam olmayacaklar. Artık sağlam bir köteği hakediyorlar!
2. Gün
17.00 – 18.15 1915: Soykırımla yüzleşmek

17.00 – 18.15 Neoliberalizme karşı küresel direniş

Evet 1915’te yaptığımız Soykırımla olan ilk yüzleşmemizden sonra da ilk yapmamız gereken şey Neoliberalizme karşı küresel bir direniş başlatarak House Cafe yahut da The Marmara’nın kafesine oturarak gelecek hesabı beklemek ve hesaba bahşiş vermeden kalkmak olacaktır. Evet, bu bizim Marksistlerin anladıkları şey budur herhalde Küresel bir direnişten, 1915’te olmuş olanlara karşı: İçkisini getiren garsona bahşişini ödememek, yani, soygun.
3. Gün
13.00 – 14.15 Medya neden yalan söyler?
13.00 – 14.15 21. Yüzyılda Leninizm
Evet 21. Yüzyılda Leninizm? Yani, Medya neden yalan söylemesin ki, Medya’nın görevlerinden bir diğeri de yalanları söylerken Doğruları belli etmektir. Medya neden yalan söyler, sanki histerik bir kız kurusunun Televizyona olan karşılıksız aşkını platonikleştirme çabasına kızan bir tarafı var. Halbuki şunu çok iyi biliyoruz, Televizyon arada bir doğruyu da söylediği sürece fena da olmayan bir ilişki sürerliğini sağlayabilir. Evden çıkmaya fırsatımız olamamış da olabilse bile.
O yüzden ki bu Bizim Marksolar (ben onlara öyle diyorum çünkü belli bir anlamda bir Fikrin savunuculuğunu yapıyor olma sıfatları uzundur yoktur) düzenledikleri sempozyumlarla ilgili attıkları mektuplarla yaptıkları duyuruların afişleri arasındaki anlam kaymalarını ve uçurumları iyice bir kollasalar iyi ederler, çünkü asıl uçurumlar oralarda yatmaktadır: Afişin atılan mektupla bînaen aynı cümlecikleri taşımaması, yani, Tahrif ve tahrip politikaları. Afiş/mektup atarken iki kere düşünürsünüz böylelikle.
Fiş/Receipé
Fish/Receipé
Yi^git O. Özdemir
06.09.2*13
Advertisements